 Pacyfizmnum
 Pacyfizm
Stosunek Kościoła katolickiego do pacyfizmu jest złożony i umiarkowany. Kościół głęboko ceni pokój, ale nie jest bezwzględnie pacyfistyczny.
Główne stanowiska Kościoła:
1. Pokój jako wartość chrześcijańska
Kościół uznaje pokój za fundamentalną wartość Ewangelii.
Jezus nauczał: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój (Mt 5,9).
Papieże - szczególnie Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek - wielokrotnie apelowali o rozwiązania bez przemocy, dyplomację, przebaczenie i pojednanie.
2. Teoria wojny sprawiedliwej
Kościół dopuszcza użycie siły zbrojnej w wyjątkowych przypadkach - gdy spełnione są surowe kryteria tzw. wojny sprawiedliwej:
- wojna musi być ostatnią deską ratunku,
- musi być prowadzona w słusznej sprawie (np. obrona niewinnych), z zachowaniem proporcjonalności i minimalizacji szkód,
- musi być prowadzona przez legalną władzę.
Teoria ta wywodzi się od św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu.
3. Szacunek dla pacyfizmu
Kościół szanuje wybór pacyfizmu osobistego - np. odmawianie służby wojskowej ze względów sumienia.
Pacyfiści katoliccy są często postrzegani jako świadectwo życia zgodnego z Ewangelią, nawet jeśli ich poglądów Kościół nie przyjmuje jako doktryny uniwersalnej.
Podsumowanie:
Kościół popiera pokój i wzywa do unikania przemocy, ale nie wyklucza możliwości użycia siły zbrojnej w sytuacjach, gdzie zagrożone są życie i godność człowieka. Można powiedzieć, że to realistyczny idealizm - marzy o pokoju, ale liczy się z grzesznością świata. | Dodano 12 dni temu Wiadomość przeczytana 135 razy |
|
